Het college van burgemeester en wethouders van Rhenen heeft op 17 april 2025 het voorstel gedaan om niet verder te gaan met het windonderzoek. De voorkeur gaat uit naar zonne-energie, onder meer via het zonnepark op de Nude dat 56 % van de gemeentelijke RES-doelen moet opleveren . De reden: weinig draagvlak in de raad, de impact op het landschap en voorkeur voor de zon. De gemeenteraad boog zich daarna over dit voorstel: de commissievergadering vond plaats op 21 mei en de besluitvorming was gepland op 27 mei 2025.
Wageningen én provincie: verkennen kansen wind
Tegelijkertijd willen Wageningen en de provincie Utrecht onderzoek doen naar windmogelijkheden in het Binnenveld. In juni 2024 werd gestart met een verkenning die tot eind 2025 loopt, gericht op het onderzoeken van effecten op natuur, milieu, landschap en gezondheid. Die verkenning vormt de basis voor eventuele vervolgkeuzes of initiatiefplannen.
Provinciale strategie: gebied blijft in beeld
De provincie Utrecht heeft in januari 2024 de ‘meest kansrijke gebieden voor windenergie’ vastgesteld, waaronder het grensgebied Renswoude–Veenendaal. Maar het gebied Binnenveld blijft ook actief in beeld zolang het onderzoek loopt. Wordt het plan bij Wageningen/Rhenen niet doorgezet, dan komt het gebied Renswoude/Veenendaal weer nadrukkelijk naar voren en kan een provinciaal projectbesluit aan de orde zijn.
Bij Renswoude–Veenendaal lag een mogelijk provinciaal besluit gepland voor 15 juli 2025, afhankelijk van het resultaat en de keuze van Rhenen. De provincie stelde dat een beslissing pas zou worden genomen als duidelijk is of het regionale RES-doel – 2,4 TWh in Utrecht – daadwerkelijk gehaald wordt, en of de gemeenten voldoende bijdragen met eigen plannen.
Politieke en maatschappelijke dynamiek
De provincie voert de druk op: gemeenten die nog te weinig windplannen hebben beoordeeld, kunnen geconfronteerd worden met een provinciaal dwingend projectbesluit. Tegelijk wil Wageningen wel de verkenning voortzetten waar Rhenen afwijkt: dat zet het spanningsveld tussen lokale voorkeur en provinciale energieopgave scherp neer.
Er is ook voorlopige coöperatieve belangstelling: energiecoöperatie Wageningen Rhenen Wint, verbonden aan De Windvogel, wil burgergeleide windprojecten in de regio stimuleren. Die coöperatie bevindt zich in oprichting en heeft plannen voor twee molens in Wageningen – volledig in handen van bewoners – mits politieke ruimte ontstaat.
Overzicht van de stand van zaken
Conclusie
Hoewel de gemeente Rhenen nadrukkelijk kiest voor zonne-energie en breed gedragen draagvlak hier niet aanwezig is voor wind, ligt het gebied Binnenveld, op gemeentelijke grens, nog steeds onder de loep van de provincie en Wageningen. Tot eind 2025 moet helder worden of het plan kansrijk genoeg is; bij een negatieve keuze van Rhenen schuift de provincie het gebied Renswoude–Veenendaal weer naar voren als alternatief. Daarmee blijft het traject nog geen projectbesluit, maar een politieke en bestuurlijke balans tussen lokale voorkeuren en regionale energieverplichtingen.
💬 Mail ons!
Heb jij een tip of opmerking? Mail naar de redactie: nieuws@rtvrijnstreek.nl
of bel 0317-712084